Copyright 2019 - Custom text here

ویژگی های یک واحد تولید قارچ صدفی :

قارچ صدفی

عایق حرارتی و رطوبتی .
قابلیت شستشو و ضد عفونی.
برخورداری از حداقل نور طبیعی.
قابلیت ایجاد تهویه مناسب.
استحکام سقف در صورت آویزان نمودن کیسه های کمپوست

اگر اماکنی که جهت پرورش قارچ در نظر گرفته میشود خصوصیات فوق الذکر را نداشت میتوان با پوشش هایی که عایق دما و رطوبت هستند شرایط مطلوب رشد قارچ را مهیا کرد. این پوشش ها میتواند پلاستوفوم (یونولیت) پلی فوم و یا نایلون های پلی اتیلن عریض باشد.

سالن های کشت قارچ باید قابلیت شستشو داشته باشند . بدین معنی که در ساخت دیوارها، سقف و کف سالن باید مواد و مصالحی استفاده شودکه در برابر رطوبت 90% سالم و مقاوم بوده و نیز به دلیل نیاز قارچ صدفی به نور کم در زمان میوه دهی ، در ساخت سالن های کشت باید توجه داشت که حداقل نور طبیعی غیر مستقیم به تمام قسمت های سالن به طور یکنواخت برسد.

به منظور سهولت در انجام عملیات تهویه ، سالن های قارچ ترجیحاً می بایست همسطح زمین باشند تا مساله ورود و خروج هوا به سالن با مشکل مواجه نگردد. در انتخاب محل احداث سالن ها نیز باید دقت شود تا هر دو سر سالن به فضای آزاد راه داشته باشد. از آنجاییکه تخلیه هوا در سالنهای قارچ می بایست به فاصله 20 سانتیمتر از کف سالن باشد ، لذا در سالن های زیرزمینی تخلیه هوا با مشکل صورت میگیرد.

ما توصیه میکنیم که روش کشت کیسه ای برای پر کردن کیسه ها استفاده کنید و چون در این روش کیسه از سقف آویزان میشود پس باید سقف تحمل وزن سنگین کیسه ها را داشته باشد(سقف یک سالن 120 متری باید حداقل 8 تن بار را تحمل کند)

در تولید انبوه قارچ می بایست حداقل فضای تولید اقتصادی را در نظر گرفت که حدود 400 مترمربع است . در این متراژ تهویه مناسب جهت تولید قارچ درجه 1 از اهمیت بالایی برخوردار است و تاثیر مستقیم بر راندمان و کیفیت محصول دارد. بنابراین ابعاد سالن های قارچ باید کاملاً حساب شود و سیرکولاسیون هوا در نظر گرفته شود. بهتر است سالن قارچ مستطیل شکل باشد.

بهتر است در نزدیکی واحد پرورش مرغداری یا گاو داری فعال وجود نداشته باشد که میتواند باعث بروز آلودگی در واحد قارچ گردد.

سالن های قارچ بر اساس نوع سازه و مصالح بکار برده شده در احداث آنها به دونوع تقسیم میگردد:

سالن هایی که با مصالح ساختمانی و سازه های فلزی و بتونی ساخته میشود که به سالن سنگین معروف است.
سالن هایی که با سازه فلزی و نایلون ساخته میشود که به سالن گلخانه ای یا سبک معروف است.
احداث سالن های گلخانه ای معمولاً سریعتر و به مراتب ارزانتر از سالن ها بتونی است و هزینه استهلاک کمتری دارند و در مقابل کنترل شرایط محیطی در سالن های بتونی به مراتب آسانتر است.هر واحد قارچ علاوه بر سالن های کشت بناهای دیگری برای کمپوست سازی ، پاستوریزاسیون ، بسته بندی ، انبار داری ، کارگری و اداری نیاز است.

کمپوست قارچ Telegram logo.svg کمپوست قارچ

f t g

اطلاعات تماس با بذر قارچ آریانا

 

آدرس : کرج ، محمد شهر ، خیابان شمس ، درب اول سمت راست

تلفن : 02636305453 

فکس : 02636305453

همراه : 09121780442 و 09126888295