Copyright 2019 - Custom text here

قارچ صدفی

قارچ صدفی یا پلوروتوس (Plenurotus) قرنها است که در دنیا شناخته شده و به دلیل مزه خوب و اثرات دارویی مدتها است که پرورش می یابد. اولین بار در آلمان توسط فلاک در سال 1917 میلادی با تلقیح درون کنده های چوب، کشت مصنوعی صدفی انجام شد.

واژه Pleuro به معنای کناری است که اشاره به نحوه اتصال جانبی ساقه به کلاهک دارد و واژه صدفی به دلیل شکل صدف مانند میوه قارچ است.

قارچ صدفی چندین گونه دارد که همگی آنها خوراکی اند و برخی از آنها را معده انسان هضم نمی کند و جزء غیر خوراکی ها طبقه می شوند، اما هیچ گونه سمی از آنها تا کنون گزارش نشده است.

برخی از گونه های صدفی که در دنیا کشت می شوند عبارتند از :

P.Sapidus P.Eryngii P.Columbinus P.Cornucopiae
P.Ostreatus P.Abellatus P.Sajor-Caju P.Florida

 

قارچ صدفی فلوریدا :

فلوریدا نام ایالتی است که برای اولین بار در آنجا شناسایی شده است. کلاهک این قارچ به شکل زبان و یا صدف است و به قطر 50 تا 100 میلیمتر می باشد. رنگ آن سفید تا خاکستری می باشد. تیغه یا gillها که در زیر کلاهک قرار دارند و محل تجمع هاگ می باشند به رنگ سفید است و هاگ یا sponeها نیز سفید رنگ اند ، به همین دلیل پودر خشک این قارچ نیز سفید رنگ است و بازار پسندی خوبی دارد.

قارچ فلوریدا ساپرومنت یا انگل است و بر روی تنه درختان توسکای بریده یا زنده رشد می کند. فصل رویش آن پاییز و اوایل زمستان و بهار است.

قارچ فلوریدا سرما دوست است (البته نه مثل قارچ ولواریکا که دمای بهینه رشد آن 35 درجه است) و دمای بهینه رشد آن 22-20 درجه سانتی گراد است و برای کشت در محیط های سربسته مطلوب می باشد. بر خلاف برخی از گونه های قارچ صدفی مثل صدف درخت نیازی به شوک سرمایی ندارد.

نور دوست است و 8 ساعت نور روزانه البته نه نور مستقیم آفتاب برای مرحله رشد زایشی نیاز دارد.

رطوبت نسبی محیط در این مرحله 90-80% است یعنی زمانی که وارد سالن می شود در محیط مه ایجاد شده باشد.

هاگ (اسپور) این قارچ آلرژیک است و نسبت به عطسه ، سرفه یا تب می شود ف پس بهتر است شرایط محیط را به گونه ای فراهم کنید که ایجاد تنش و اسپورزایی در قارچ نشود.

قارچ صدف درخت :

نام علمی آن P.Ostreatus می باشد. وازه استراتوس به معنی رنگ سفید مایل به خاکستری و کلاهک صدفی شکل آن است. البته نژاد استراتوس ایران کلاهک خاکستری رنگ دارد و بافت گوشتی و لذیذی دارد. هاگ این قارچ نیز خاکستری - بنفش است.

استراتوس نیز مشابه فلوریدا ساپرومنت یا انگل است و بر روی درختان توسکای زنده یا بریده شده ، افرا و تبریزی رشد می کند. در فصول بهار ، پاییز و اوایل زمستان در شمال ، غرب و حتی منطقه ای از استان فارس دیده می شود.

استراتوس نیز آلرژی زا بوده و تنها عیب این قارچ برای پرورش دهندگان محسوب می شود.

قارچ صدفی Taberrgium:

این قارچ تولید قطرات ریز نماتودکش در محیط کشت می کند.

پراکنش جغرافیایی این گونه غالبا در آفریقا ، هند ، سری لانکا ، جنوب شرق آسیا و شمال استرالیا می باشد.

قارچ شاه صدف:

P.Eryngii دارای کلاهک پروضخیم اما بافتی ترد است و به رنگ شیری - سفید می باشد. شرایط کشت آن مشابه سایر قارچ های صدفی است.

قارچ صدفی Cornucopiae:

کلاهکی به اندازه 12-5 سانتی متر ولی قیفی شکل دارد. به رنگ کرم می باشد. نقش اسپور آن خرمایی تا بنفش رنگ است.

زیستگاه طبیعی آنها بر روی کنده های بریده درختان خزان کننده مثل بلوط و نارون است. در فصول بهار تا پاییز دیده می شوند.

قارچ صدفی Dryinus:

کلاهک 15-5 سانتی متر و محدب دارد. رنگ کلاهک سفید تا کرم است. ساقه آن به طول 10-5 سانتی متر است و خارج از مرکز وجود دارد.

 

مراجع : Mushroom Cultivation و راهنمای جامع پرورش قارچ صدفی

نویسنده : ام هانی رمضانی

 

 کلمات کلیدی :کمپوست قارچ ،بذر قارچ ،خاک قارچ ،خاک پوششی ، قارچ ، قارچ صدفی

تولید بذر قارچ آریانا ، ارائه دهنده ی خدمات و مشاوره در زمینه های :

کمپوست قارچ صدفی ، کمپوست قارچ دکمه ای ، بذر قارچ ،  خاک قارچ ، کمپوست قارچ ،تولید بذر قارچ ، خاک پوششی قارچ ، راه اندازی سالن های قارچ ، بذر قارچ صدفی ، بذر قارچ دکمه ای ، خاک پوششی قارچ ، مکمل خاک ، کمپوست قارچ ، اسپان قارچ ، مشاوره تولید قارچ ، آموزش تولید قارچ ، مشاوره راه اندازی سالن قارچ ، فروش بذر قارچ ، قیمت انواع بذر قارچ ، مشخصات بذر قارچ مرغوب ، قیمت بذر قارچ دکمه ای ، فروش بذر قارچ صدفی ، تولید بذر قارچ صدفی ، انواع بذر قارچ ، تولید بذر قارچ صدفی ، شرایط مطلوب نگهداری بذر قارچ ، خصوصیات بذر قارچ خوب ، روش تهیه بذر قارچ ( اسپان قارچ صدفی - اسپان قارچ دکمه ای ) ، مزیت بذر قارچ خوراکی به سایر قارچ ها ، مراحل تولید انواع بذر قارچ ، روش تهيه بذر قارچ صدفی تولید فروش و پخش انواع بذر قارچ، مکمل خاک آریانا ،قارچ صدفی ، بذر قارچ ،  خاک پوششی ، قارچ ،  تولید قارچ صدفی ، پرورش کمپوست قارچ دکمه ای ، خاک قارچ  ،قارچ دکمه ای ، روش تهیه کمپوست قارچ دکمه ای

برچسب ها : مقالات پرورش قارچ ، درباره ی بذر قارچ ، روش تهيه بذر قارچ صدفی ، روش تهیه بذر قارچ ، مراحل تولید بذر قارچ صدفی ،انواع قارچ و مزایای آن ، بذر قارچ

کمپوست قارچ Telegram logo.svg کمپوست قارچ

f t g

اطلاعات تماس با بذر قارچ آریانا

 

آدرس : کرج ، محمد شهر ، خیابان شمس ، درب اول سمت راست

تلفن : 02636305453 

فکس : 02636305453

همراه : 09121780442 و 09126888295