Copyright 2019 - Custom text here

قارچ گنودرما عصاره جوانی

قارچ گنودرما عصاره جوانی

قارچ G.lucidum ، به عنوان یک قارچ شناخته شده از نظر تاریخی و باستانی، دارای سابقه طولانی بیش از 4000 سال به ویژه در مشرق زمین است.

خصوصیات عمومی قارچ

گونه Ganoderma lucidum karst متعلق به شاخه Basidiomycota راسته Polypora، خانواده (Polyporaceae) Ganoderma taceae و جنس Ganoderma می باشد. این جنس دارای بیش از 200 گونه در سراسر جهان می باشد که از این میان گونه G.lucidum به علت خواص دارویی متعدد بیشترین توجهات را به خود جلب کرده است.

اندام بارده یک ساله بوده و در مراحل رشد به شکل کشیده در امتداد پایه یا به شکل تورم در راس پایه دیده می شوند. در این مرحله معمولا رنگ کلاهک روشن تر از پایه می باشد. به تدریج کلاهک شکل واقعی خود را پیدا کرده و به شکل یک نیم دایره بادبزنی تا قلوه ای شکل و معمولا با حاشیه مواج و در مواردی کاملا نامنظم و بدون شکل و مشخص دیده می شود. سطح کلاهک سخت و چوبی بوده و بوسیله ردیفی از شیارهای مواج و رنگارنگ و متحدالمرکز پوشیده شده است. کلاهک های جوان معمولا به رنگ تیره تا قهوه ای روشن بوده اما با گذشت زمان به رنگ قهوه ای تا قرمز براق شفاف و لاکی درمی آیند. معمولا شیارهای سطح کلاهک به سمت پایه تیره تر بوده اما به سمت حاشیه به تدریج روشن تر می گردند، به طوری که رنگ کلاهک در نزدیکی پایه قرمز تیره بوده و به سمت حاشیه قرمز روشن، زرد تیره، زرد روشن و نهایتا سفید زرد دیده می شوند. مرز بین رنگ ها کاملا مشخص بوده و محدود به شیارهای نمای زیبا و شگفت انگیزی به قارچ داده است.

نام علمی قارچ نیز برگرفته از همین مشخصه مورفولوژیکی می باشد. (گان "Gan " به معنی درخشان و براق ، درم "derm " به معنی پوست و لوسیدوم "Lucidum " به معنی الماس درخشان می باشد.)

این گونه دارای گسترش جهانی بوده و به شکل منفرد یا در دستجات چند تایی روی چوب، کنده یا بقایای چوبی درختان و به دو صورت انگلی (پارازیت) یا ساپروفیت رشد می کند.

پراکندگی جغرافیایی در جهان و ایران

گونه G.lucidum از مناطق مختلف دنیا چون فرانسه، کانادا، آمریکا، تایوان، چین، کره و ژاپن گزارش شده است. تا کنون پنج گونه از جنسGanoderma شامل G.resinaceum و G.lucidum و G.australe و G.applanatum و G.tsugae از شمال ایران گزارش شده است. این گونه از مناطقی در استان های گیلان، گلستان، مازندران، اردبیل و آذربایجان شرقی به صورت ساپروفیت یا پارازیت گیاهی چون شمشاد جنگلی ، ممرز، بلوط، راش، خرمالو و دیگر درختان گزارش شده است.

 

خواص قارچ گنودراما لوسیدم

 

کمپوست قارچ Telegram logo.svg کمپوست قارچ

f t g

آمار بازدید

امروز 186

دیروز 204

هفته 390

ماه 3335

همه 196597

اطلاعات تماس با بذر قارچ آریانا

 

آدرس : کرج ، محمد شهر ، خیابان شمس ، درب اول سمت راست

تلفن : 02636305453 

فکس : 02636305453

همراه : 09121780442 و 09126888295