کمپوست قارچ

بذر قارچ آریانا

بذر قارچ آریانا

خاک قارچ

 

کمپوست قارچ و بذر قارچ صدفی ، کمپوست قارچ و بذر قارچ دکمه ای آریانا

گروه تولیدی بذر قارچ و کمپوست قارچ آریانا با تجربه بیش از یک دهه مدیران در زمینه های : صنعت تولید بذر قارچ، کمپوست قارچ و تولید انواع قارچ های خوراکی مثل قارچ صدفی و قارچ دکمه ای و فعالیت هایی این چنین میتواند با شما همکاری هایی خوبی داشته باشد . برای اطلاعات بیشتر  درباره کمپوست قارچ و بذر قارچ از بخش تماس با ما استفاده کنید.

 


قارچ شاه صدف با نام علمی پلوروتوس ارینجی

 

قارچ شاه صدف با نام علمی پلوروتوس ارینجی ساقه ای کلفت و کلاهکی گوشتی به رنگ قهوه ای عسلی دارد که در خانواده پلوروتوس قرار می گیرد.

رنگ اسپورهای آن سفید است و یک همزیست اختیاری می باشد.قارچ شاه صدف ( پلوروتوس ارینجی)

 

در بسیاری از کشورهای جهان از شمال اروپا تا آسیای مرکزی و شمال آفریقا در طبیعت دیده می شود. این قارچ در بسیاری از مناطق ایران وجود دارد. در مناطقی  مانند طالقان و جاده چالوس نوعی از این قارچ که همزیست با ریشه گیاهان است رشد می کند که میان بومیان منطقه از محبوبیت زیادی برخوردار است و به نام کماگوش معروف است. اما شاه صدف را در بسیاری از در شهرهای ایران  در فصل پاییز از جنگل و کوه می توان برداشت کرد.

 

 

 

 

 

کشت ارینجی :

 

از سال 1993 چندین شرکت در چین ، تایوان و ژاپن شروع به پرورش قارچ شاه صدف کردند. این قارچ سالهاست که در ایران به صورت کم تولید و گاها به بازار عرضه می شود. به صورت تازه در بسیاری از کشورها دیده می شود اما جهت صادرات باید خشک ویا کنسرو بسته بندی شود .

 

نام گونه این قارچ ( Eryngii) از محلی که در طبیعت بر روی آن رشد می کند گرفته شده یعنی ریشه گیاه  Heracleum  و Eryngium  .

 

 

 

روش های معمول کشت قارچ صدفی بر روی کاه برای پرورش ارینجی مناسب نیست اگر می خواهید از بستر کلش برای کشت ایرینجی استفاده کنیم باید به آن سبوس اضافه شود .

 

حدود 8 تا 12 درصد وزن سوبسترا مقدارقارچ تازه ای است که می توان برداشت کرد  و این به دلیل تفاوت تیم آنزیمی و متابولیسم شاه صدف است ، یعنی آنزیم هضم لینگنین در شاه صدف بسیار کم است . پس ارینجی نمی تواند به راحتی از لینگنین به عنوان ماده رشد استفاده کند و از آنجاییکه در روش پاستوریزاسیون احتمال بروز کپک بسیار بالاست . امروزه در روش های صنعتی اختلاط  بستر و استریل  آن  در دستگاه اتوکلاو جهت پرورش استفاده می گردد.

 

 بستر پس از آماده سازی در ظروف یا کیسه های مقاوم به حرارت ریخته می شود. بهتر است بذر نیز به جای آنکه بر روی دانه های غلات رشد یابد بر روی پیم های چوبی باشد یعنی بدین صورت که بستر مخلوط  و پس از افزودن آب ، سوراخ بر روی آن ایجاد می کنند و استریل می گردد سپس بذر به سوبسترا اضافه می شود و برای 6 هفته در اتاق انکوباسیون نگهداری می گردد.

 

 

 

نکته : بهترین روش استریل کردن استفاده از دستگاه اتوکلاو است .

 

 

 

خراش دادن :

 

فاز بعدی می تواند مشابه رافلینگ خاک پوششی در تولید قارچ دکمه ای باشد ، اگر خراش دادن بستر در مورد قارچ ارینجی نیز انجام شود محصول بهتری می دهد اگرچه کمی دیرتر.

 

 

 

مراحل تولید :

 

روز اول : مخلوط کردن 40 درص خاک اره و الباقی سبوس برنج ، رطوبت زنی ، پر کردن کیسه یا بطری های در پوش دار مقاوم به حرارت ، استریل کردن ، خنک شدن تا دمای 30 درجه سانتی گراد .

 

روز دوم : تلقیح بذر در محیطی استریل زیر دستگاه لامینار

 

روز سوم تا چهارم : انکوباسیون در دمای 20.5 تا 18.5 درجه سانتی گراد.

 

روز 41 : خراش دادن

 

روز 42 تا 52 : پریموردیا ، 8 ساعت نور روزانه ، رطوبت 85 تا 95 درصد و تهویه مشابه قارچ دکمه ای

 

روز 61 تا 65 : برداشت ، بسته بندی ، سرمادهی

 

 

 

کلمات کلیدی : قارچ شاه صدف ، پلوروتوس ارینجی ،  کشت ارینجی ، کمپوست قارچ ، خاک قارچ ، بذر قارچ ، خاک پوششی ، قارچ صدفی، قارچ دکمه ای ، شاه صدف ، کماگوش 

 

 

 

 

 

نویسنده : ام هانی رمضانی 

 

 

 

 

 

منابع :

 

Pudong Mushroom Institus

 

Taiwan Ariculture Research Institues

 

 

 

 

 

 

 

دسترسی به سایر مقالات :

 

چای کامبوجا، قارچ Agaricus blazi murill، ورتیسلیوم (حباب خشک)

 

مکمل خاک آریانا ، قارچ دکمه ای ، قارچ صدفی ، بذر قارچ

 

 

خاک پوششی

اطلاعات تماس با بذر قارچ آریانا

 

آدرس : کرج ، محمد شهر ، خیابان شمس ، درب اول سمت راست

 02634990354  -  02634990358

02165949017  - 02165949117

فکس : 02636305453

 09121780442  -  09126888295

آمار بازدید

امروز 70

دیروز 389

هفته 2755

ماه 4564

همه 334367

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

       Telegram logo.svgکمپوست قارچ آریانا